Згідно з чинним законодавством України будь-яка земельна ділянка має бути занесена в єдину державну геоінформаційну систему і мати унікальний кадастровий номер (основний ідентифікатор). Комбінація цифр, що присвоюється під час реєстрації, є унікальною та незмінною. За допомогою номера в Державному земельному кадастрі можна дізнатися не лише про те, хто власник землі, а і її цільове призначення, якісну характеристику, площу, оцінку.
З початку 2024 року мораторій на продаж сільськогосподарської землі юридичним особам скасовано. Це дає власникам більше можливостей продати свої ділянки, але спочатку слід владнати всі бюрократичні питання, перевірити наявність і правильність оформлення документів. Хтось самостійно вичитує закони, вивчає етапи процедури відчуження, але щоб зекономити час, краще звернутися до спеціалістів за допомогою.
Електронні земельні торги: для чого потрібно реєструвати землю?
Власники земель сільськогосподарського призначення надалі не зможуть реалізувати ділянку, якщо вона не має кадастрового номера. Державна система Prozorro. Продажі ретельно перевіряє кожну літеру в документації на лоти, що планують виставляти на земельні торги. Люди, які мають застарілий державний акт повинні якнайшвидше звернутися в органи місцевого самоврядування і отримати кадастровий номер на землю.
Чому власники обирають для продажу земельної ділянки майданчик VERTAS?
Багаторічний досвід в організації та проведенні аукціонів дає можливість команді VERTAS вчасно реагувати на будь-які зміни в законодавстві, тим самим дбати про клієнтів та партнерів, допомагати грамотно вирішувати питання. Наразі багатьох приваблює персональний супровід у важливих заходах, особливо в земельних торгах.
Зняття мораторію на продаж землі юридичним особам викликає занепокоєння у багатьох селян. Є страх, що земельні ділянки почнуть масово скупляти, сформуються монополісти, які будуть створювати власні правила, що негативно вплине на діяльність невеликих підприємств. Щоб такого не було, треба слідкувати за певними нормами та мати чіткі відповіді на питання:
- хто може бути учасником аукціонів з продажу земельних паїв (ділянок);
- які умови відчуження майна;
- хто має право купувати землю на електронному аукціоні та в яких обсягах;
- як встановлюється вартість земельної ділянки;
- чи можна після придбання землі перепродати її знову і в які строки це можна зробити та інше.
Земельні торги проводяться згідно з договором між власником земельної ділянки, державною установою, виконавчими службами чи власником земельної ділянки (організатором аукціону) та ТОВ “ВЕР-ТАС”, що оприлюднює оголошення про проведення торгів у визначений час.
Як відбуваються земельні аукціони онлайн: хто може бути учасником електронних торгів?
При використанні маркетплейса VERTAS в якості майданчика для проведення земельних торгів можна бути впевненим, що всі процеси проходять відкрито і відповідно до нормативно-правових актів. Вся інформація про той чи інший лот представлена на сторінках ресурсу. За аукціонами можуть спостерігати не лише власники земельних ділянок, а і громадські активісти, журналісти, інші користувачі мережі Інтернет.
На етапі проведення земельних торгів відбувається аукціон в електронній торговій системі в режимі реального часу в інтернеті. Будь-який користувач інтернету може спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу. Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів. Процедура проведення електронного аукціону передбачає, що учасники мають можливість поетапно збільшувати свої цінові пропозиції протягом трьох раундів торгів. Протягом одного раунду торгів учасник може один раз підвищити свою цінову пропозицію не менше, ніж на розмір мінімального кроку торгів (зробити крок торгів). Розмір мінімального кроку торгів становить 1% стартової ціни лота. Розмір максимального кроку торгів не обмежується. У кожному раунді торгів кожен учасник у порядку від менших до більших закритих цінових пропозицій для першого раунду або цінових пропозицій для другого та третього раундів, а в разі їх збігу — від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, має право зробити крок торгів.
Спеціалісти ТОВ “ВЕР-ТАС” постійно на зв’язку, допомагають з реєстрацією на майданчику, забезпечують ретельну документальну перевірку, супроводжують на кожному етапі оформлення продажу чи здачі в оренду землі, а також контролюють всі процеси, щоб держава або власник отримав максимально можливий прибуток.
Учасником земельних торгів може стати будь-яка особа, яка може бути набувачем виставленого на продаж права (наприклад, громадяни України, юридичні особи, власники яких виключно громадяни України), та яка:
1) розмістила в електронній торговій системі визначений перелік документів (в електронній формі з застосуванням кваліфікованого КЕП);
2) сплатила реєстраційний та гарантійний внески (останній тепер суттєво збільшено — він не може бути менш як 30% стартової ціни, що стало додатковим фільтром);
3) зробила закриту цінову пропозицію.
Земельні торги вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем ціни лота. Крім того, переможець оплачує витрати на підготовку лота до продажу (наприклад, на розробку технічної документації, державну реєстрацію земельної ділянки та речових прав на неї тощо). Такі витрати заздалегідь відомі, їх сума зазначається в повідомленні про проведення торгів.
Земельні торги проводяться згідно з договором між власником земельної ділянки (організатором аукціону) та ТОВ “ВЕР-ТАС”, що оприлюднює оголошення про проведення торгів у визначений час.
Земельні торги щодо земель сільськогосподарського призначення спрямовані на забезпечення прозорості порядку, мінімізації корупційних ризиків і конкурентного середовища при набутті прав на ці об’єкти.
Про появу нових аукціонів можна дізнатися в Telegram-боті маркетплейса. Також користувачі бота можуть обрати регіон та інші пошукові запити для пошуку цікавих активів.