Приватизація на час війни: як проходитимуть аукціони за новим законодавством

28 липня 2022 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №7451, який пришвидшує та спрощує на час війни. “За” відповідне рішення проголосували 233 народні депутати.

Законом передбачається відновлення аукціонів з малої приватизації в системі та переведення на Прозорро.Продажі аукціонів з великої приватизації. Уся інформація про хід та результати аукціонів з малої та великої приватизації буде доступною та відкритою у публічному модулі аналітики bi.prozorro.sale.  

ДП “Прозорро.Продажі” розʼяснюють, як проходитимуть аукціони з малої приватизації на час воєнного стану та після нього, а також коли в державній електронній торговій системі відбуватимуться аукціони з великої приватизації. 

Які ключові зміни передбачені Законом: мала приватизація

  • На час воєнного стану

В системі Прозорро.Продажі аукціони з малої приватизації державного та комунального майна будуть доступні на наступний день після набрання чинності Закону, якщо інформаційне повідомлення оприлюднене до набрання чинності цього Закону. Такий аукціон проходитиме за старими правилами й процедурами, з урахуванням нововведень, наведених нижче. 

До завершення воєнного стану та до розробки відповідних технічних змін чинними для малої приватизації будуть ряд нововведень. 

Зокрема, Законом змінюється етапність: після підписання протоколу усіма сторонами, договір купівлі-продажу укладатиметься з переможцем тільки після того, як він сплатить ціну продажу лота, визначену за підсумками аукціону. 

У випадку, якщо у будь-які двох аукціонах у ланцюжку переможця було дискваліфіковано, то розмір гарантійного внеску збільшується: ця норма діятиме і для об’єктів, щодо яких вже оприлюднено інформаційне повідомлення до набрання чинності Законом. 

Плата за участь в аукціоні стягуватиметься з гарантійного внеску, решта від якого зараховуватиметься до ціни продажу лота. 

Передбачена також можливість підписання протоколів КЕПом, крім випадків, якщо на іншій формі не наполягає переможець. 

Після набрання чинності Закону держпідприємство “Прозорро.Продажі” як адміністратор електронної торгової системи розпочне масштабні технічні розробки відповідно до нових вимог Закону. Після їхньої реалізації протягом наступних чотирьох місяців запрацюють інші зміни передбачені Законом. 

Після розробки відповідних змін, на час воєнного стану для аукціонів з малої приватизації діятимуть скорочені строки експозиції для першого та повторних аукціонів. Також зʼявиться  можливість проведення четвертого аукціону в ланцюжку, якщо третій аукціон не відбувся через дискваліфікацію переможця. 

  • Після завершення воєнного стану

Мала приватизація буде доступна в електронній торговій системі на постійній основі та за новими правилами. Зокрема, будуть скорочені строки між першим аукціоном та повторними. Також додається четвертий аукціон у ланцюжку на зниження ціни (“голландський”), який проводитиметься, якщо третій аукціон не відбувся через дискваліфікацію переможця. 

Велика приватизація

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України про порядок продажу об’єктів великої приватизації (балансова вартість яких перевищує 250 млн. грн) та реалізації відповідних технічних розробок на час дії воєнного стану аукціони проводитимуться винятково в електронній торговій системі. 

На час воєнного стану обʼєкти великої приватизації можуть продаватися лише на першому офлайн аукціоні без зниження стартової ціни та за діючими правилами, доки не наберуть чинності норми про онлайн аукціони для великої приватизації протягом наступних чотирьох місяців. 

Перелік об’єктів: https://tender.vertas.com.ua/public/index?main_search=&status=active.tendering&type=&region=&cav=&organizator=&bankrType=&sspType=&main_search=&status=active.tendering&type=ssp&region=&cav=&organizator=&bankrType=&sspType=

По всім питанням проведення аукціонів можна отримати відповіді у спеціаліста майданчика за телефоном: (093) 22-90-901