Доступ до реєстрів та робота нотаріусів під час війни: що треба знати — пояснюють юристи Прозорро.Продажі

На початку повномасштабної війни, яку росія розпочала проти України у лютому 2022 року, держава з міркувань безпеки та захисту даних зупинила роботу реєстрів, держателем  яких є Міністерство юстиції. 

Призупинення роботи нотаріусів та обмеження доступу до реєстрів обмежило й можливість завершувати онлайн-аукціони в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі за деякими з напрямів. Зокрема, торги з оренди та продажу нерухомості. 

28 квітня 2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів від 19 квітня 2022 року №480 щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану. 

Юристи ДП “Прозорро.Продажі” розʼяснюють, що треба знати про відновлення роботи нотаріусів під час війни та доступу до реєстрів. 

  • Хто з нотаріусів може відновлювати роботу та що для цього треба зробити 

Перш за все, зверніть увагу на те, що не всім нотаріусам під час воєнного стану дозволено вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна. Посвідчення договорів здійснюється виключно нотаріусами, які включені до затвердженого Мін’юстом переліку. 

Відновити роботу можуть нотаріуси, діяльність яких не припинена і вони відповідають ряду критеріїв, визначених постановою №480. Для цього вони мають подати заяву у паперовій чи електронній формі з накладеним кваліфікованим електронним підписом про включення до переліку до Нотаріальної палати (для приватних нотаріусів) та територіального органу Мін’юсту. 

Діяльність нотаріусів, робоче місце яких знаходиться в межах території, де припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів в умовах воєнного стану, забороняється. 

Ознайомитися з переліком нотаріусів, які під час війни вже можуть вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна, можна за посиланням

  • Які нотаріальні дії можуть вчинятися

Нотаріуси, включені до переліку, отримали право в умовах воєнного стану, видавати свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (електронних аукціонів), у тому числі тих, що не відбулися.

Нотаріуси також можуть в умовах воєнного стану:

  • посвідчувати договори про відчуження, поділ (виділ) нерухомого майна, спадкові договори, договори іпотеки; 
  • посвідчувати договори про заміну кредитора (відступлення прав вимоги) за кредитним договором та/або договором іпотеки, задоволення вимог іпотекодержателя, встановлення довірчої власності на нерухоме майно;
  • укладати договори позички, найму (оренди), лізингу будівлі або іншої капітальної споруди чи їх окремої частини на строк не менш як три роки, а також договори відчуження цінних паперів, корпоративних прав;  
  • посвідчувати довіреності на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами;
  • засвідчувати справжність підпису на актах прийому-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи. 

Зважте також, що встановлено мораторій на будь-які нотаріальні дії за зверненням громадян росії або юросіб, у яких власником істотної частки чи кінцевим бенефіціаром є громадяни росії. 

Повний перелік нотаріальних дій, які можуть вчинятися, викладений у постанові №480.

  • А що з доступом до реєстрів 

Робота реєстрів відновлена, втім це стосується лише тих регіонів, де не ведуться бойові дії. Зазначимо, що доступ до реєстрів є лише у державних реєстраторів, посадових осіб Мін’юсту та нотаріусів (державних та приватних), включених до переліку. 

Ознайомитися з переліком областей та районів, в яких припинено доступ до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мінʼюст, можна за посиланням. 

Також звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану витяги з Державного реєстру обтяжень рухомого майна в електронній формі через офіційний портал Мін’юсту не надаються. 

По всім питанням проведення аукціону можна отримати відповіді у спеціаліста майданчика за телефона: (093) 229-09-01 та (093) 306-09-66

>>>ЗНАЙТИ АУКЦІОН<<<