Набув чинності закон про земельні відносини в умовах воєнного стану: що змінюється

9 червня 2022 року набув чинності Закон України №2247-IX, яким визначаються особливості регулювання земельних відносин, а саме володіння, користування та розпорядження землею на час війни. 

На виконання положень цього закону Держгеокадастр повідомив про призупинення роботи Державного земельного кадастру. Він не працюватиме до ухвалення Держгеокадастром та Міністерством аграрної політики та продовольства погодженого рішення щодо відновлення його функціонування.

Що треба знати про запроваджені зміни, та як це впливає на земельні торги у державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі, пояснюють юристи держпідприємства.

Як реалізується земля сільськогосподарського призначення зараз

По-перше, такі землі здаються в оренду без проведення онлайн-аукціону. Крім того, формування ділянки для передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера. По-друге, право оренди земельної ділянки с\г призначення не підлягає державній реєстрації. А договір оренди, укладений за такими правилами, не може бути поновлений чи укладений на новий строк.

Ці зміни діють ще від 24 березня 2022 року та визначені змінами до Земельного кодексу і окремі їхні положення були уточненні Законом №2247-IX. Відповідно наразі онлайн-аукціони зі здачі в оренду державної та комунальної с/г землі все ще не проводяться. 

Що змінюється з ухваленням нового закону

Парламент розширив перелік земель державної та комунальної власності, які на час війни здаватимуться в оренду без проведення аукціону. 

Відтепер до таких земель включені ділянки: 

  • Для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій;
  • Для розміщення річкових портів (терміналів), доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади; 
  • Для будівництва мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів.

Звертаємо увагу на те, що у Законі не передбачений порядок і критерії визначення фізичних та юридичних осіб, яким надається право оренди ділянки державної, комунальної власності без проведення земельних аукціонів для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій уникнення. Закон визначає лише основні засади та вимоги, тоді як детальний порядок буде визначений на рівні постанови Кабміну.

Земельні ділянки державної та комунальної власності не с/г призначення, які не підпадатимуть під цілі, визначені цим переліком, можуть і далі реалізовуватися через онлайн-аукціони в системі Прозорро.Продажі. На земельні ділянки приватної власності ці обмеження не поширюються. 

Як на аукціони впливає призупинення роботи Держземкадастру 

Закон передбачає, що передача органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування у період, коли функціонування Держземкадастру призупинено, не здійснюється. Це обмеження не поширюється тільки на ті землі, які передаються в оренду без торгів відповідно до положень ЗКУ, що діють на воєнний час.

Крім цього, без Держземкадастру неможливо сформувати ділянки та внести інформацію про нового власника, якого визначено за підсумками торгів. 

Це означає, що раніше оголошені онлайн-аукціони зі здачі в оренду та продажу ділянок, які були сформовані до впровадження воєнного стану, можуть відбуватися в системі Прозорро.Продажі. Однак закриття угод та укладання договорів за підсумками аукціонів можливе лише після відновлення роботи кадастру. 

Водночас ухвалений закон надає право ДГК за погодженням з Мінагрополітики відновлювати функціонування Держземкадастру, встановлювати обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів в умовах воєнного часу.

Знайти аукціон на сайті https://trades.vertas.com.ua/procedures/index

По всім питанням проведення аукціону можна отримати відповіді у спеціаліста майданчика за телефона: (093) 22-90-901